Урок – гра «Зоряний час» (10 клас)
Тема уроку: «Газові закони».
Мета уроку: Навчальна - поглибити і систематизувати знання учнів з даної теми; розвиваюча- розвивати логічне мислення, продовжити формування комунікативних і соціальних компетенцій; виховна – заохочувати учнів до самоосвіти, підтримувати інтерес до вивчення фізики, виховувати толерантність.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку:
Перший тур. Чи знаєш ти вчених?
Відповідаючи на питання, учні показують сигнальні картки з номером відповіді. На дошці – таблички з прізвищами вчених: 1. У. Томсон 2. Р. Бойль 3. Л. Больцман 4. Д. Мендєлєєв
Приклади запитань: 1. В честь якого вченого названа фізична стала, яка дорівнює 1,38 •10‾²³ Дж/К? (Відповідь: 3) 2. З його ім’ям пов’язано встановлення першого в світі телеграфного зв’язку між Америкою і Європою і абсолютна шкала температур. Хто він? (Відповідь : 1) 3. Великий російський вчений, який створив періодичну систему елементів. ( Відповідь: 4) 4. Ірландець, засновник Королівської Спілки в Оксфорді, він першим показав можливість визначення речовини за допомогою реактивів, показав зв’язок між тиском і об’ємом. Його ім’я увіковічено в назві фізичного закону. Хто це? ( Відповідь: 2)
Другий тур. Чи знаєш ти газові закони?
На дошці – таблички з формулами: 1. РV = const 2. 3. 4. 5. P = nkT 6. Приклади запитань: 1. Яка з формул є рівнянням стану ідеального газу? (Відповідь: 4) 2. Яка з формул виражає залежність тиску газу від його об’єму при сталій температурі? (Відповідь: 1) 3. Формула, яка показує залежність тиску газу від концентрації молекул і температури. (Відповідь: 5) 4. Залежність між параметрами газу при ізохорному процесі. (Відповідь:2) 5. Формула, яка виражає залежність середньої кінетичної енергії поступового руху молекул від температури. (Відповідь: 6) 6. Формула, яка виражає закон Гей-Люссака. (Відповідь: 3)
Третій тур. Чи знаєш ти графіки?
На дошці вивішуються графіки (див. рис.1). Приклади запитань: 1. На якому графіку зображений ізобарний процес? (Відповідь: 4) 2. На якому графіку зображена ізотерма? (Відповідь: 1) 3. Графік ізохорного процесу. (Відповідь: 2,3)
Четвертий тур. Чи знаєш ти фізичні константи?
На картках записані значення деяких фізичних констант: 1. 8,31 Дж/моль∙К 2. 1,6 •10 Кл 3. 4200 Дж/кг∙ºС 4. 6,02 ∙10²³ моль‾¹ 5. 9 ∙10 Н∙м²/Кл² 6. 1,38 ∙10‾²³ Дж/К Приклади запитань: 1. Ця константа показує число атомів в одному молі будь-якої речовини. ( Відповідь:4) 2. Константа, яка названа в честь одного із засновників молекулярно-кінетичної теорії газів. Вона пов’язує температуру Θ в енергетичних одиницях з температурою Т в кельвінах. (Відповідь: 6) 3. Універсальна газова стала. (Відповідь: 1)
П’ятий тур. Логічний ланцюжок.
1. Картки, на яких записані одиниці тиску, розташовані так: 1)1 Па; 2)1 кПа; 3)1 гПа; 4) 1МПа. Питання: Які картки треба поміняти місцями, щоб одиниці тиску були розташовані в порядку зростання? (Відповідь: 2 і 3) 2. На картках записані назви газів: 1) Аргон; 2)Неон; 3)Кисень; 4)Гелій. Питання: Яка картка «зайва»? (Відповідь: 3, так як кисень не являється одноатомним газом).
Фінал. На столі перед гравцями – учасниками фіналу, розташована табличка з написаним на ній словом «ТЕМПЕРАТУРА». Використовуючи букви цього слова, гравці повинні за одну хвилину скласти слова. Кожна буква використовується тільки один раз. Виграє той, хто складе більше слів.
|